Tuesday, August 23, 2005

...همه کودکان تیز هوشند اگر


عنوان:همه کودکان تیز هوشنداگر... چگونه استعدادهای واقعی کودک خود را کشف وتقویت کنیم.
:عنوان اصلی
Test your child :How to discover and enhance your child's true potential
نویسنده: استاپرد، میریام
مترجم: سوری، سهراب؛ بابلان، امیر صادق
ناشر:نشر دانش ایران
شابک:
7-22-6190-964
تعداد صفحات:192 –مصور(رنگی)
چاپ:هیجدهم،1383
موضوع:سیر طبیعی رشد،روانشناسی کودکان،روانشناسی رشد،کودکان..سرپرستی

در این کتاب با جنبه های مختلف رشد کودک و چگونگی اثر گذاری بر این مراحل آشنا می شوید.کتاب ابتدا نقش شما را به عنوان پدر یا مادر یا آموزگار مشخص می کند وسپس در فصل های بعدی سیر طبیعی رشد کودک از نوزادی تا 5 سالگی را در قالب نمودارهای رشد بیان می کند.
نمودارهای رشد شامل هشت مرحله:رشد ذهنی،رشد جابه جائی حرکتی،رشد مهارتهای دستی ،رشد اجتماعی،رشد از نظر کنترل ادرار،رشد از نظر کنترل مدفوع،رشد شخصیتی و رشد گفتاری است.برای هر یک از جنبه های رشد فوق ،تقسیمات سنی به صورت سه ستون در هر صفحه مشخص شده است و می توان با توجه به سن کودک ستونهای مربوط به همان سن را در هر یک از بخشهای مربوط به رشد های مختلف ،مطالعه کرد.
در فصل بعد کتاب عوامل موثر بر رشد را توضیح می دهد و ضمن آن راهکارهایی برای رشد بهتر کودک پیشنهاد می کند.سپس راهنمائی هایی در زمینه آزمونهای مربوط به هوش،شنوائی ،بینایی وغیره آمده است.
همچنین،در این کتاب ابزارهای یادگیری مطرح شده اند و اسباب بازیهای مناسب برای سنین مختلف از نوزادی تا 7 سالگی اورده شده است .
فصل ذیگر کتاب ،خواننده را با خصوصیات کودکان استثنائی که شامل کودکان پرهوش،کم هوش،در خود مانده،مبتلا به لکنت زبان،مبتلا به اختلال یادگیری ،شنوائی،بینائی و مبتلا به معلولیت جسمانی،است،آشنا می سازد و روش هایی برای برخورد با اینگونه کودکان ارائه می کند.
فصل آخر کتاب مربوط به معیارهای انتخاب مهد کودک مناسب و شروع دبستان است.

نظر شخصی: این کتاب می تونه ،در هر مرحله از رشد کودک،راهنمای خوبی برای والدین باشه.
مطالب در نهایت سادگی و روانی و بدور از شاخ وبرگ دادن اضافی به مطالب آورده شده و خواننده به هیچ عنوان گیج نمیشه.در هر کدوم از ستون های نمودارهای رشد بخشی با عنوان چگونه می توانید کمک کنید آورده شده که به نظرم جالب بود.در کل با این کتاب می تونین دید وسیع تری نسبت به فرزندتون پیدا کنید و توقعاتتون رو در حد بچه تون حفظ کنید.این کتاب رو به همه والدینی که به رشد و سلامت فرزندشون اهمیت می دن توصیه می کنم.

الهام

7 Comments:

 • الهام جان
  از این که دست های گرمت رو برای همکاری پیش آوردی ممنونم. اینو بدون که ارزش کاری که کردی با وجود دو تا وروجک کوچولو برای من و برای این وبلاگ و خواننده هاش مضاعفه. باز هم منتظر مطالبت هستم.
  قربانت
  ندا

  By Blogger Neda, at 9:15 am  

 • سلام
  از آشنایی با این صفحه و مدیران دلسوزش بسیار خوشحالم.
  امیدوارم بتوانم مثمر ثمر باشم و فقط بهره براد نباشم!! کتاب جالبی است من و همسرم واقعا از آن استفاده کرده ایم بخصوص تا یک سالگی.
  پایدار باشید و البته به فکر وبلاگ خودتان هم باشید

  By Anonymous پدر اروند, at 1:47 am  

 • واقعا که دست مریضاد(مریزاد؟) اگه کمکی از دست من برمیاد خوشحال میشم کمکی کنم

  By Blogger Mina, at 7:55 am  

 • تبريک مي گم... واقعا دستتون درد نکنه... هرکاري از دستم بر بياد، براتون انجام مي دم... فعلا در هر دو وبلاگم لينک دادم.
  موفق باشيد.

  By Blogger غزل, at 6:04 pm  

 • دوستان عزیزم ،باید بگم که مسئول و مدیر وصاحب وبلاگ یک دوست محترم هستند و بنده فقط قصد دارم براشون مطلب بفرستم ،درست مثل کاری که همه شما می تونید انجام بدید،تمام زحمات رو این دوست عزیز انجام داده و بهتر هست از ایشون تشکر کنید.

  By Blogger مامان دوقلوها, at 7:14 pm  

 • وای خدا مردم از تیز هوشی

  By Anonymous زبل بابا, at 8:33 am  

 • با سلام ممنونم جالب بود اگه میشه کتابهای بیشتری معرفی کنید.....

  By Anonymous پادمیرا, at 3:18 pm  

Post a Comment

<< Home