Friday, October 21, 2005

حاملگی هفته به هفته


عنوان کتاب: حاملگی هفته به هفته
: عنوان اصلی
pregnancy week by week
نویسنده: نینا گرانفیلد
مترجم: الهام زینالی بقا
ناشر: موسسه فرهنگی انتشاراتی نور دانش
شابک: 1-11-6734-964
تعداد صفحات: 139ص،مصور
چاپ:سوم-1379
موضوع: آبستنی

این کتاب،راهنمای هفتگی جهت آشنائی مادران باردار با اتفاقاتی است که در طول نه ماه بارداری در بدن ومادر و کودک رخ می دهد.
در ابتدای هر بخش قسمتی تحت عنوان شما وکودک در حال تکامل،اختصاص یافته است.در این بخش تغییرات جسمی وروحی که به علت رشد وتکامل کودک در وجود مادر ایجاد شده،معرفی شده است.
نویسنده در مقدمه توجه مادران را به این نکته جلب می کند که زنان با یکدیگر متفاوتند و بارداریهای آنان نیز با یکدیگر فرق می کند.بنابراین اگر نکته ای در هفته هفتم بارداری به عنوان مشکل بارداری معرفی شده ،امکان دارد مادر باردار آن را در هفته نهم و یا حتی هفته یازدهم تجربه کند.
بر همین اساس میزان اضافه وزن کودک در طی هفته نیز،تنها یک راهنمای تقریبی است.در اکثر هفته ها ،قسمتی تحت عنوان یادداشت ،در انتهای متن قرار دارد و مادر باردار می تواند احساسات خود ویا هر چیزی را که برای خود مهم می داند،در این قسمت یادداشت کند.
از نظر پزشکی،دوران بارداری به 3 سه ماهه تقسیم می شود وبه هر کدام یک تری مستر می گویند.اغلب زنان باردار چه از نظر جسمی وچه روحی خود را در سه مرحله حس می کنند.نویسنده دوران بارداری را به چهل هفته تقسیم کرده است ومطالب مفیدی را در هر هفته عنوان کرده است،مباحث جالبی مثل نحوه تشکیل جنین ورشد ان،تغییرات جسمی بدن مادر وتطبیقهای مختلف بدن او با تکامل بدن کودک،تغذیه صحیح،آشنائی با موارد خطر آفرین در دوران بارداری،شناخت کلیه مشکلات دوران بارداری و طریقه درمان بهداشتی آنها،آزمایشات مورد نیاز در این دوران،آشنائی با بیماریها ومشکلات طبی واورژانس در طی مراحل مختلف دوران بارداری،طریقه انجام ورزش مناسب وآشنائی با طرق کاهش درد در زمان زایمان،به همراه موضوعاتی دیگر،در این کتاب برای مادران باردار معرفی شده اند.

نظر شخصی: به نظر می رسه که این کتاب با تفکیک کامل دوران بارداری به بخشهای کوچک هفتگی،دوران بارداری رو کوتاه تر می کنه!برای من که اینطور بود.من مطالب هر هفته رو در هفته خودش می خوندم واحساساتم رو یادداشت می کردم.در تقویمی هم که در اول هر هفته اومده،وقت های دکتر رو مشخص می کردم.فکر می کنم برای مادران باردار جالب باشه که با روند رشد کودکشون همراه باشند وحتی بتونند قیافه ش رو تصور کنند. به مادران باردار توصیه می کنم کتاب رو بخونند .

الهام

2 Comments:

  • salam.mibinam ke page rank weblogetoon 4 hast.baba weblog mohem ...!!!male man ke 3.

    By Blogger سپیدار, at 7:37 am  

  • در بلاگ نیوز وبلاگ شما معرفی شد

    By Anonymous Blog News, at 11:04 am  

Post a Comment

<< Home